Statyczna ocena płynności finansowej przedsiębiorstwa WAWEL S.A.

Beata Prętnicka

Abstrakt


Płynność finansowa stanowi jeden z głównych problemów w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem. Zdolność do utrzymania płynności ma wpływ na dalsze funkcjonowanie i rozwój podmiotu gospodarczego. Kadra zarządzają- ca powinna zwracać szczególną uwagę na sposób zarządzania kapitałem obro- towym, należnościami, zapasami i środkami pieniężnymi. Należy także odpo- wiednio dobierać źródła finansowania. Przedsiębiorstwo, które utrzymuje płyn- ność finansową budzi większe zaufanie wśród kontrahentów, kredytodawców i przede wszystkim klientów. Zmniejsza się również ryzyko niewypłacalności. Przedsiębiorstwo, które na bieżąco reguluje swoje zobowiązania, buduje wize- runek solidnej firmy.
Celem artykułu jest dokonanie oceny płynności finansowej przedsię- biorstwa Wawel S.A. w latach 2012-2013. Firma ta działa na rynku krajowym i jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ocena płynności finanso- wej została dokonana na podstawie analizy sprawozdań finansowych publiko- wanych przez przedsiębiorstwo.
Metody badawcze wykorzystane w artykule to analiza literatury przed- miotu dotycząca płynności finansowej oraz analiza studium przypadku spółki akcyjnej Wawel S.A, dotycząca oceny dynamicznej i statycznej płynności fi- nansowej na podstawie danych zawartych w sprawozdaniu finansowych spółki.

Full Text:

PDF

Komentarze

  • Brak komentarzy.


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License.

Projekt "Nowa jakość kształcenia i zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu"
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013 Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu